După modelul Asociației caritative Sf. Vasile - Ajutorarea Creştină a Aproapelui din München, la inițiativa Preasfințitului Părinte Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a fost constituită, începând cu 19 februarie 2016,  Asociația Caritativă  Sf. Vasile, cu sediul în București. Membrii asociației sunt clerici și mireni care consideră că la lucruri bune puțini se adună, dar mult pot puținii buni împreună.

Asociaţia şi-a propus următoarele tipuri de acțiuni:

Sprijin și însoţire a persoanelor aflate în nevoie la consultații medicale, biserică, autorităţi, efectuare de cumpărături (inclusiv medicamente), etc.
Ajutor la domiciliu: baby-sitting, menaj, companie și susţinere morală a persoanelor în vârstă sau bolnave, alte servicii.
Susţinere materială şi financiară a persoanelor aflate în situaţii limită, boli, situaţii de sărăcire sau excludere socială sau în alte situaţii similare care îi avizează la ajutorul altora.

Sprijinire a inițiativiei World Vision Romania de a oferi copiilor din mediul rural șansa de a-și dezvolta potențialul și de a-și construi o viață frumoasă, prin continuarea studiilor. Astfel, în prezent, în baza unui contract de sponsorizare încheiat cu organizația World Vision Romania, asociaţia oferă lunar burse de studiu unor elevi din România, sprijinindu-i în a-și continua studiile liceale. Mai multe ...

Acordare de cadouri pentru tinerii din comunitate cu rezultate bune la școală/facultate.