Proiectele mitropoliei

Centrul Bisericesc Român Ortodox München a fondat în 2007 Asociaţia caritativă Sf. Vasile cel Mare ca expresie a angajării sociale a comunităţii noastre, din profunda convingere că ni se va măsura cu măsura cu care măsurăm.

Incepând de la 1 Martie 2012 sprijinim prin asociaţia noastră persoane care, din motive de boală, bătrâneţe, însingurare, necunoaşterea limbii germane sau a modului de funcţionare a administraţiei şi a instituţiilor publice, sau din cauza altor dificultăţi sociale, necesită ajutorul nostru. Serviciile sunt oferite în schimbul unei contribuţii. Contribuţia se poate adapta în funcţie de situaţia financiară a persoanelor care solicită ajutorul asociaţiei, atunci cand aceştia se află în situaţii financiare deosebit de grele.

"Fiţi milostivi, precum şi Tatăl vostru este milostiv." (Luca 6, 36)